Dzień promocji talentów

Dnia 13 czerwca 2017r. odbył się w naszej szkole kolejny Dzień Promocji Talentów. Jest organizowany od roku szkolnego 2011/12. Wtedy właśnie nasza szkoła została włączona jako pierwsza w powiecie janowskim do ogólnopolskiej sieci „Szkół Odkrywców Talentów”. Jest to zaszczytne wyróżnienie przyznawane szkołom, które podejmują systemowe działania na rzecz uczniów zdolnych. Uzyskany tytuł motywuje całą społeczność szkolną do ciągłego doskonalenia pracy i odnoszenia następnych sukcesów w różnych dziedzinach.

Na łączniku szkoły pod kierunkiem pań Krystyny Ćwiek i Joanny Kulpy uczniowie przygotowali wystawy swoich prac. Na pierwszej z wystaw pod hasłem „Fajne rzeczy ze śmieci” mogliśmy podziwiać m. in. robota, szkatułkę na biżuterię, domek dla lalek i różne zabawki zrobione z tektury, papieru, plastikowych butelek i nakrętek. Obok wystawy znalazła się tam również piramida zdrowia wykonana z drewna, na której umieszczono produkty, które powinny znaleźć się w diecie każdego dziecka. Na drugiej z wystaw zatytułowanej „Jestem dumny, że jestem Polakiem” zaprezentowane zostały wykonane przez uczniów rysunki ilustrujące polskie legendy, prace przedstawiające polskie stroje szlacheckie i ludowe, maski przedstawiające postacie historyczne, foldery o naszej małej ojczyźnie. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyło się stoisko, na którym można było obejrzeć roboty oraz samodzielnie narysować trasę, po której miały się poruszać. Stoisko obsługiwali uczniowie kl. 6, którzy uczęszczali na zajęcia pozalekcyjne prowadzone przez pana Grzegorza Bolińskiego.

Na szkolnej scenie zaprezentowali się najzdolniejsi uczniowie. Występy rozpoczęli uczniowie klas I-III. Jako pierwsza wystąpiła Alicja Ciukaj uczennica klasy III b, uczestniczka tegorocznego półfinału „Wygraj Sukces”, która zaśpiewała piosenkę „Za duża, za mała”. Następnie Maja Wójtowicz uczennica klasy III b Finalistka Ogólnopolskiego Festiwalu Dzieci i Młodzieży ,,Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka” wykonała piosenkę pt. „Piosenka drewnianych lalek”. Swój talent wokalny zaprezentowała również Julia Jaworska, uczennica klasy II d, która zajęła II miejsce w Międzywojewódzkim Festiwalu Piosenki Angielskiej, która zaśpiewała piosenkę w języku angielskim pt. „Gimme Some Lovin”. Następnie swoje talenty recytatorskie zaprezentowali Hanna Habit oraz Tomasz Kiszka uczeń klasy II d – Laureaci Wojewódzkiego Małego Konkursu Recytatorskiego, którzy wykonali kolejno utwory: „Plagiat” i „Lekcja dyskutowania”. W dalszej kolejności usłyszeliśmy piękną grę na skrzypcach „Ballady” w wykonaniu Emilii Kędrak uczennicy klasy III b, która rozwija swoje zdolności w Szkole Muzycznej I stopnia AS- Andante w Janowie Lubelskim.

Uczniowie, którzy odnieśli sukcesy w różnych konkursach, zostali włączeni przez panią dyrektor do „Klubu Sówki – Mądrej Główki” działającego przy Szkolnym Kręgu Młodych Talentów.

Następnie uczniowie klas: II a, II b, II c i II d przedstawili inscenizację pt. „Baśniowy ambaras”. Barwne stroje postaci bajkowych i dekoracje przeniosły widzów w świat bajek i baśni. Inscenizacja wzbudziła duże zainteresowanie wśród oglądających ją przedszkolaków, które odwiedziły naszą szkołę.

Po przerwie przed sceną zgromadzili się uczniowie klas IV – VI. Pani dyrektor Agnieszka Trytek wręczyła dyplomy uczniom, którzy zostali laureatami ogólnopolskich konkursów z języka angielskiego, zajęli czołowe miejsca w konkursach historycznych, zwyciężyli w szkolnym konkursie ekologicznym, konkursie matematycznym „Mistrz Rachunku”, konkursie ekologicznym i konkursie na najlepiej ukwieconą salę lekcyjną.

Następnie zaprezentowano uczniów, którzy odnieśli sukcesy w zawodach sportowych. Byli wśród nich:

- finaliści krajowych zawodów „Czwartki lekkoatletyczne” w biegach, rzucie piłeczką palantową, w skoku w dal: Agata Tyra, Julia Kuśmierczyk, Bartosz Kałuża, Adrian Myszak, Kamil Stefanek, Hubert Kras, Marcin Łukasz, Dominik Kamiński, Szymon Siczek,

- wicemistrzowie województwa w sztafetowych biegach przełajowych: Łukasz Blacha, Bartosz Kałuża, Adrian Myszak, Dawid Madej, Kamil Stefanek,

- wicemistrzowie województwa w drużynowych biegach przełajowych z kl. 4 i 5: Rafał Czajka, Konrad Firosz, Łukasz Głaz, Marek Grykałowski, Szymon Kałduś, Łukasz Rzeźniczuk, Paweł Sadecki.

                Następnym punktem programu było oglądanie prezentacji multimedialnych na temat zdrowego stylu życia i profilaktyki uzależnień przygotowanych przez redaktorów szkolnego radia „Supełek” pod kierunkiem pań Iwony Krzos i Wioletty Sołtys. Prace te zostały wykonane w ramach realizowanego w szkole projektu gminnego pod hasłem „Jestem zdrowy, do zabawy i nauki gotowy”.

                Prowadzący imprezę: Kinga Czajka z kl. 6 e i Michał Graboś z kl. 5e, zaprosili obecnych do obejrzenia przedstawienia pod tytułem „Internet to nie wszystko” w wykonaniu zespołu „eŁforia”. Do zespołu należą uczniowie kl. 6 b, którzy doskonalą swe aktorskie talenty pod kierunkiem pani Wioletty Sołtys. Zespół  wystąpił 8 maja w Lublinie na przeglądzie wojewódzkim.  Nominację do wojewódzkiego Festiwalu Najciekawszych Widowisk otrzymał po raz trzeci z rzędu.  Jest to ogromny sukces tej, funkcjonującej w naszej szkole od trzech lat, amatorskiej grupy teatralnej. Na wszystkich występ wywarł duże wrażenie i po raz kolejny uświadomił, że życie w wirtualnym świecie nie może zastąpić kontaktów z innymi ludźmi w rzeczywistości.

Jako kolejna wystąpiła Natalia Pietrzyk z kl. 6 d, która wspaniale gra na flecie. Kształciła się u pani Moniki Fijałkowskiej, a obecnie gra w orkiestrze „Olek Orkiestra” działającej przy Janowskim Ośrodku Kultury. Natalka wykonała dla nas utwór „Ave Maria”.

Następnie na scenie zaprezentowała się Julia Fijałkowska z klasy V b. Jest utalentowana wokalnie, uczestniczy w wielu konkursach na szczeblu powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim jak również międzynarodowym. Jej osiągnięcia zostały docenione przez Marszałka Województwa Lubelskiego, ponieważ po raz drugi  została stypendystką.  W  wykonaniu Julki usłyszeliśmy piosenkę „Wesoły deszczyk”.

Uczennice klas:  4 c, 5 c, 5 e i 6 b wykonały piosenkę w języku angielskim pod tytułem „Nothing’s Gonna Change My Love For You”, a następnie  wystąpili tancerze z klasy 4 i 6. Występ przygotowały panie Monika Leśniak – Skakuj i Agnieszka Serafin prowadzące Szkolny Klub Europejski.

Agnieszka Flis z klasy 4 d wystąpiła w wojewódzkim turnieju Jesiennego Konkursu Recytatorskiego. W jej wykonaniu usłyszeliśmy wiersz Danuty Wawiłow „Daktyle”.  Agnieszka pracuje pod kierunkiem pani Reginy Bratkowskiej.

Uczennica kl. V d, Klaudia Sajdak  zaprezentowała „List z wakacji”, a Szymon Lisek z kl. 5 d, zaśpiewał piosenkę „Chwytam wiatr”. Szymon jest obdarzony talentem wokalnym i występuje w różnych konkursach powiatowych.

Na zakończenie wystąpiły czirliderki  z klas 5 d i 6 b, które uświetniają wiele szkolnych imprez. Uczennice ćwiczą pod okiem pani Marzeny Sadeckiej. Ich występ wywołał burzę oklasków i wzbudził podziw wśród oglądających.

Dziękujemy naszym wszystkim utalentowanym wykonawcom. Mamy nadzieję, że w czasie wakacji lub najdalej w przyszłym roku szkolnym wielu z naszych uczniów odkryje w sobie nowe, dotąd ukryte talenty i będzie miało silną wolę i wytrwałość, by je rozwijać oraz odwagę, by je zaprezentować przed innymi.

Dziękujemy panu Jackowi Dubielowi czuwającemu nad nagłośnieniem, projektorem i oprawą muzyczną, nauczycielom, którzy sporządzili dokumentację fotograficzną naszej imprezy, pomagali w przygotowaniu dekoracji i występów.

Organizatorzy