17 III 2015 r. w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi  w Janowie Lubelskim, uczniowie kl. IV- VI mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach kulinarnych „Potęga smaku”. Warsztaty  prowadzili uczniowie Zespołu Szkół im. W. Witosa w Janowie Lubelskim- kierunek Technik żywienia i usług gastronomicznych, przygotowani przez Panią Jadwigę Pietras.

 Zajęcia prowadzone były w ramach realizowanej w szkole edukacji prozdrowotnej , której celem jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywania, spożywania codziennie porcji warzyw i owoców, rezygnacji z produktów zawierających szkodliwe dodatki.


Na początku zajęć naszym uczniom zaprezentowano piękne, dekoracyjne motywy wykonane w warzywach. Sztuka ta nazywa się carving. 

Następnie uczniowie pracowali z wielkim zapałem i wykonali:

Uśmiech Koreczki
Składniki : chleb pumpernikiel, papryka świeża , ser żółty, oliwki, szynka i inne składniki wg gustu. 

Przygotowane koreczki wbijane były w jabłka…..a potem z apetytem konsumowane. Powstawały także smakowite łodzie i ludziki oraz koreczki owocowe. 

Uśmiech Kolorowe kanapki
Składniki: w poszczególnych klasach- według upodobań.

Kanapki były zdrowe, kolorowe i pachnące. Trudno było oprzeć się pokusie aby nie  zjadać ich w na bieżąco w trakcie pracy. 

Uśmiech Układali również serwetki w wachlarzyk i stożek

Warsztaty kulinarne były dla naszych uczniów okazją poznania różnych smaków i  eksperymentowania. Mogli oni przekonać się, że przygotowanie potraw nie jest wcale trudne, że  może być przyjemnością  i dobrą zabawą w gronie rówieśników.

Niezbędne produkty i serwetki zostały zakupione przez rodziców uczniów, którym dziękujemy za współpracę.


Szczególne podziękowania kierujemy do Pani dyrektor T.  Biernat, Pani wicedyrektor M. Łukasz , Pani J. Pietras i prowadzących zajęcia uczniów z Zespołu Szkół im. W. Witosa w Janowie Lub.

Zespół ds. promocji zdrowia