W tym roku szkolnym w nowej podstawie programowej klas I-III znalazły się zagadnienia związane z programowaniem i kodowaniem. Zanim programowania nauczą się dzieci, jego tajniki muszą zgłębić dorośli, czyli nauczyciele. Ogólnopolski Program Edukacyjny „Uczymy Dzieci Programować” jest inicjatywą skierowaną właśnie do nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. 

 Pomysłodawcą programu jest firma EduSense, jedna z lubelskich spółek zajmująca się zagadnieniami programowania i promocją produktów związanych z robotyką. Jak przekonuje, dzięki programowaniu dzieci rozwijają logiczne myślenie, uczą się pracy zespołowej i kreatywności w działaniu.

20 lutego 2018 r. w Lublinie odbyła się uroczysta inauguracja tego programu, w której wzięły udział nauczycielki Publicznej Szkoły Podstawowej w Janowie Lubelskim oraz Szkoły Podstawowej w Białej. Podczas spotkania zabrali głos przedstawiciele Kuratorium Oświaty i Wychowania w Lublinie oraz koordynatorzy programu pani Anna Świć i pan Rafał Mitkowski – przedstawiciele spółki EduSense. W auli Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego zgromadziło się ponad 200 nauczycieli edukacji przedszkolnej, wczesnoszkolnej i informatyki z całego województwa lubelskiego. Nauczyciele wzięli również udział w warsztatach, podczas których wykorzystano maty edukacyjne, kolorowe kubki, a także ozoboty - roboty, które poprzez zabawę wprowadzają dzieci i młodzież w świat robotyki i nowych technologii.

W ramach programu raz w tygodniu nauczyciele będą otrzymywać scenariusze lekcji, a potem już sami zdecydują, kiedy i w jaki sposób je przeprowadzą. Nie zawsze też muszą przy tym korzystać z drogiego sprzętu. Do tej pory do programu w województwie lubelskim zgłosiło się ponad 200 szkół, w całej Polsce ponad 1500.

Tekst: Katarzyna Lachawiec
Foto: Jolanta Nieścior