1 sierpnia – w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego ruszyła II edycja ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! Ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju.

Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm.Jak wysłać kartkę? Symboliczne pocztówki są dystrybuowane w wybranych punktach partnerów akcji. Ich wykaz można znaleźć na stronie internetowej kampanii. W Janowie Lubelskim bezpłatną kartkę można otrzymać w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej przy ul. Ogrodowej 16. Kartkę można również wysłać bezpłatnie za pośrednictwem strony internetowej www.BohaterOn.pl. Po zakończeniu akcji pocztówki zostaną wydrukowane i w formie tradycyjnej przesłane Powstańcom.

Czy można wysłać kartkę do konkretnego Powstańca? Tak! Kilkaset biogramów Powstańców znajduje się na www.bohateron.pl/powstancy. Imię i nazwisko odbiorcy należy wpisać na kartce pod adresem Fundacji Sensoria. Kartki, na których nie wpisano konkretnych danych, po zakończeniu kampanii zostaną podzielone między Powstańców. Na pocztówce można podać adres zwrotny do korespondencji. Umożliwi to Powstańcowi odpisanie na nią.

Włącz historię i przyłącz się do akcji! Kampania trwa do 2 października.

tekst: zespół BohaterON, Paulina Molicka

 

https://www.youtube.com/watch?v=n3awqhjYzQk