Święty Jan Paweł II to zapewne najznamienitszy nasz Rodak. To ten, dzięki któremu zmieniły się losy Polski i świata To również niestrudzony pielgrzym, poeta i aktor, miłośnik gór, człowiek pokoju i dialogu, człowiek niezwykłej wiary.

                 W tym roku, 2020, przypada setna rocznica urodzin Papieża Jana Pawła II. Z okazji tej rocznicy sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił ten rok – rokiem Jana Pawła II.

                 „Kim jest ten człowiek w białej sutannie?” – słowa tej piosenki zachęcają nas do przypomnienia postaci naszego wielkiego rodaka.

                 18 maja 1920 roku w Wadowicach przychodzi na świat mały Karolek Wojtyła. Jest drugim dzieckiem w rodzinie, ma brata Edmunda.

                 W 1929 roku, kiedy Karolek ma dziewięć lat, umiera mu mama, a trzy lata później brat. W 1941 roku, po ciężkiej chorobie, umiera również ojciec Karola. Wtedy zostaje zupełnie sam, mając zaledwie 21 lat.

                 W 1942 roku wstępuje do Seminarium, a w 1946 roku Kardynał Adam Sapieha wyświęca go na księdza. W 1967 roku zostaje nominowany Kardynałem.

                 „Habemus Papam” – te słowa 16 października 1978 roku oznajmiły światu radosną wieść – „Mamy Papieża, Kardynała Wojtyłę” i od tego czasu rozpoczął się ponad dwudziestosześcioletni pontyfikat człowieka z nieznanego kraju. W tym czasie Ojciec Święty odbył 102 pielgrzymki zagraniczne, w tym 8 podróży do ojczyzny, ostatnia z nich odbyła się w 2002 roku. Przebył 1,6 miliona kilometrów, co odpowiada czterokrotnej odległości między Ziemią a Księżycem. Potrafił porozumieć się z wiernymi w 56 językach. Ogłosił 478 świętych.

                 Wszyscy jednak zapamiętamy datę 13 maja 1981 roku. To wtedy, podczas audiencji generalnej na Placu św. Piotra w Rzymie następuje zamach na życie Papieża – zostaje postrzelony. Jednak, jak mówił, „jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę”. Papież przeżył dzięki wstawiennictwu Pani Fatimskiej, ale do pełni sił już nigdy nie wrócił.

                 2 kwietnia 2005 roku nasz kochany Rodak odchodzi do Domu Ojca na oczach całego świata i ludzi pogrążonych w smutku i na modlitwie. Pogrzeb odbył się 8 kwietnia 2005 roku, uczestniczyło w nim 300 tysięcy wiernych, 200 prezydentów i premierów. 1 maja 2011  roku zostaje beatyfikowany, natomiast 27 kwietnia 2014 roku Papież Franciszek wynosi go na ołtarze i od tej pory Jan Paweł II  zostaje włączony do grona świętych w niebie.

                 W związku z rokiem jubileuszowym nasza szkoła od początku tego roku szkolnego podejmowała różnego rodzaju działania, aby uczcić tak wspaniałego człowieka – Papieża Jana Pawła II. W październiku, w Niedzielę Papieską, w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Różańcowej w Janowie Lubelskim zorganizowana została akademia, podczas której nasi uczniowie prezentowali wiersze i piosenki wspominające naszego Papieża. Tego też dnia została przeprowadzona duża akcja charytatywna pod tytułem „Kremówki Papieskie”, podczas której wierni mogli zakupić różnorakie słodkości. 16 października, w rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową uczniowie z klas I-III przypomnieli słowa, jakie kierował do dzieci Jan Paweł II.

                 Ojciec Święty to niepojęta i głęboka skarbnica mądrości. Jego słowa, myśli, wskazania były również przypomniane podczas akademii z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a jednocześnie 40 rocznicę wyboru na Papieża, jak również podczas Jasełek. Na początku marca 2020 roku zorganizowany został konkurs recytatorski, skierowany do wszystkich uczniów naszej szkoły. Wręczenie nagród nie odbyło się z powodu zamknięcia szkoły, lecz ta miła chwila nastąpi po powrocie uczniów do zajęć szkolnych. W maju planowana była uroczysta akademia upamiętniająca jubileusz setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II, jednak epidemia, jaka ogarnęła nasz kraj, uniemożliwiła zrealizowanie tego zadania. Mimo to, 18 maja zapewne wszyscy wspominać będziemy tego niezwykłego człowieka, Jana Pawła II, który jest dla nas wielkim orędownikiem dobra w niebie. Jest to święty, o którym nasi uczniowie nigdy nie zapominają, nie tylko w tym roku szkolnym, starają się, aby słowa, jakie kierował do nich Papież, były nie tylko myślami, ale przede wszystkim wskazówkami w naszym codziennym życiu. Nie sposób wyrazić słowami wdzięczności, jaką okazujemy Bogu, za ten dar, za tego człowieka, za świętego Jana Pawła II.

                 „Dziś dziękujemy kochany nasz Ojcze Święty, że z raju bram serdecznym nas pozdrawiasz gestem, za każdy dzień, spojrzeniem w niebo rozpoczęty, bo przecież zawsze z nami, Ojcze, jesteś”.

Jadwiga Tyra, s. Łucja Turos