28 listopada 2019 roku uczniowie klas: 8a, 8b, 8e i  7b, pod opieką wychowawców i  pani wicedyrektor Iwony Walas zwiedzili Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz obejrzeli spektakl  „Opowieść wigilijna”  w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

            Sztuka była interpretacją książki napisanej przez Karola Dickens’a. Spektakl trafił w gusta większości uczniów naszej szkoły za sprawą doskonałej gry aktorów Teatru z Czeskiego Cieszyna, pięknych strojów z epoki pisarza, wspaniałej obrotowej scenografii i wyjątkowej oprawy muzycznej. Dużym zaskoczeniem były polskie kolędy wykorzystane w przedstawieniu. Wielu widzom zrobiło się „ciepło na sercu”, a w powietrzu czuć było klimat zbliżających się  Świąt Bożego Narodzenia. Męskiej części widowni najbardziej podobała się postać Belli, granej przez Joannę Litwin. Niezwykle zaskakującą sceną były odwiedziny Marley’a w domu Scrooge’a, dzięki niesamowitym efektom wizualnym i dźwiękowym.

            Po skończonym spektaklu uczniowie udali się do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Ta barokowa rezydencja jest doskonale zachowana. Zespół pałacowy składa się, oprócz pałacu, z kaplicy, oficyn, powozowni, rosarium i ładnie zagospodarowanego parku w stylu francuskim z piękną fontanną.

            Kiedy weszliśmy do pałacu, naszym oczom ukazało się ogromne drzewo genealogiczne rodziny Zamoyskich.  Wnętrza muzeum olśniewają bogactwem i przepychem, nawet zwiedzanie odbywa się po czerwonych dywanach. Na prawie wszystkich ścianach znajdują się obrazy przedstawiające portrety rodzinne, sceny historyczne, a także kopie arcydzieł światowych mistrzów.

            Ogromne wrażenie robią meble intarsjowane i zdobione brązami, piece kaflowe, lustra, dywany. Uwagę przyciągają bogate sztukaterie sufitowe, kolekcje rzeźb, ceramiki, szkła i srebra. W pałacu znajduje się też wielka biblioteka, w której miejsce znalazły różnojęzyczne zbiory gromadzone w rodzinie od pokoleń.

            Każde pomieszczenie to mistrzostwo przepychu, świadczące o wielkości i zamożności rodu Zamoyskich.

            To była bardzo ciekawa i pełna wrażeń wycieczka.

                                                                                              Anna Tomecka kl. VIII A