W tym roku przypada 100-lecie Służb Sanitarnych w Polsce i 65-lecie Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 4 października 2019 r. uczniowie klas IV a, V b, V d, VI d, VII b, oraz ich wychowawcy p. Elżbieta Orzeł, p. Zbigniew Kiszka, p. Andrzej Jakubiec, p. Wioletta Sołtys, p. Małgorzata Kraj, udali się na dzień otwarty do janowskiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Już w progu przywitała nas wystawa grzybów. Ich różnorodność pokazała, ze nie wszystkie gatunki znamy, w czasie grzybobrania trzeba być bardzo uważnym, a w razie wątpliwości można skorzystać z pomocy pracowników sanepidu. Kolejną atrakcją były projekcje filmów, w czasie których zostaliśmy poczęstowani owocami, wodą i słodkościami. Następnie oglądaliśmy miejsca, w których różne produkty poddawane są na co dzień badaniom. Mogliśmy nawet spojrzeć przez mikroskopy. Po kilku minutach przeszliśmy na stanowiska z przyrządami i narzędziami, którymi posługują się pracownicy stacji w czasie wykonywania swoich obowiązków. Ostatnim punktem była wizyta w laboratorium, mieliśmy okazję zobaczyć laborantów przy pracy. Na koniec wykonaliśmy sobie grupowe zdjęcie przy tablicy upamiętniającej tych, którzy pracą i zaangażowaniem zapisali się na kartach historii Inspekcji Sanitarnej oraz jubileuszowym dębie. Jesteśmy wdzięczni za gościnę, było to dla nas niezwykłe przeżycie.

Uczniowie