Odpowiadając na apel Papieża Franciszka, tegoroczne obchody Dnia Papieskiego przeżywaliśmy pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”.

Uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim, podczas Mszy św. dla dzieci zaprezentowali utwory poetyckie swoich starszych kolegów. Prezentowane wiersze pochodziły z tomiku pt. „Najboleśniej przemija to, co chcielibyśmy, aby trwało”, który powstał w 2005 roku w hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Akademię wzbogaciły piosenki o tematyce papieskiej, zaśpiewane przez chórek „Promyki Maryi”.

Tego dnia została również przeprowadzona akcja charytatywna pod hasłem „Papieskie słodkości”. Wierni mogli zakupić ciasta przygotowane przez darczyńców. Co ciekawe, zostały one bardzo szybko rozprowadzone. Dochód ze sprzedaży ciast zostanie przekazany na ośrodki misyjne w Kamerunie prowadzone przez Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej.

Akcja była odzewem na prośbę Papieża Franciszka, który miesiąc październik ustanowił nadzwyczajnym miesiącem misyjnym. Podczas Nabożeństw Różańcowych dzieci w tym roku w szczególny sposób modlą się za misjonarzy i mieszkańców krajów misyjnych.

Akademia i akcja charytatywna zostały przygotowane przez młodzież z różnych ruchów i stowarzyszeń działających przy janowskiej Kolegiacie pod kierownictwem s. Łucji Turos, Jadwigi Tyry oraz przy współpracy z katechetami z innych szkół.

Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji składamy serdeczne podziękowania za wsparcie i hojność.

 

Tekst: Jadwiga Tyra, s. Łucja Turos, foto: s. Tomasza Jaroszkiewicz