Dnia 2 października 2019 r. uczniowie klas 7 i 8 udali się do Janowskiego Ośrodka Kultury na premierę filmu „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Film opowiada o młodych ludziach z pokolenia lat 1914-1916, które dało Polsce Niepodległość. W czasach zapomnienia pamiętali. W czasach nienawiści kochali. W czasach niewoli walczyli.

„Legiony” to uniwersalna opowieść o zwycięstwie, przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Oprócz gry aktorów na uwagę zasługuje także muzyka skomponowana przez Łukasza Pieprzyka – kompozytora i producenta tworzącego muzykę filmową, koncertową i elektroniczną. Uczniowie z zapartym tchem obejrzeli widowisko wojenne, bogate w sceny bitew, szarże kawalerii i pełne rozmachu inscenizacje. Film ten niewątpliwie wzbogacił ich w wiedzę na temat I wojny światowej.

Andrzej Tomczyk