Dnia 27 maja 2019 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Europejskiego Dnia Języków Obcych przygotowany pod kierunkiem nauczycieli języka angielskiego, niemieckiego oraz francuskiego. Przedstawienie miało na celu przybliżenie uczniom kultury i tradycji Niemiec, Anglii oraz Francji.

Program artystyczny przygotowany przez uczniów był niezwykle atrakcyjny i z pewnością na długo zapadnie wszystkim w pamięci. Uczniowie w ciekawy sposób zaprezentowali elementy kultury, z którymi kojarzy się  dane państwo. Przedstawiono typowe produkty, zwyczaje, zachowania a także znane postaci ze świata polityki, mody, sportu i filmu, łamańce językowe występujące w każdym języku oraz mity i ciekawostki na temat naszych sąsiadów. Uczniowie ubrani według kanonów mody z danego kraju odegrali humorystyczne scenki sytuacyjne dotyczące powszechnego wizerunku Niemców, Anglików i Francuzów. Nie zabrakło także akcentu artystycznego w postaci piosenek w trzech językach. Dodatkową atrakcją było wykonanie piosenki w języku angielskim i włoskim przez ucznia klasy VII ,,d” Szymona Liska. Dużym entuzjazmem cieszyły się także zaprezentowane przez uczniów tańce: walc wiedeński do muzyki Johanna Straussa ,,Nad pięknym modrym Dunajem” oraz francuski kankan. Przedstawienie z okazji ,,Europejskiego Dnia Języków Obcych” stało się doskonałą lekcją kulturoznawczą, która w zabawny sposób przedstawiła powszechne stereotypy i ciekawostki na temat naszych europejskich sąsiadów. 

Podczas przedstawienia przyznano również nagrody w konkursach szkolnych zorganizowanych przez nauczycieli języka niemieckiego: Szkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych, Konkursie na Najpiękniejszą Kartkę Okolicznościową ,,Die schönste Grusskarte” oraz Szkolnym Konkursie Recytatorskim pt. ,,Młodzież recytuje niemiecką poezję miłosną”.                                     

Ogłoszono również wyniki wojewódzkiego konkursu wiedzy o Francji ,,Poznajemy Francję” zorganizowanego przez Alliance Francaise, w którym to drużyna naszej szkoły w składzie: Bednarczyk Natalia, kl. 3 a, Łupina Anna, kl. 8 b oraz Zielonka Emilie, kl. 7 e zajęła I miejsce. 

Serdecznie gratulujemy.

 

Monika Świątek