Uczennica naszego gimnazjum uczestniczką Światowych Dni Młodzieży w Panamie!

Wspomnienia Basi Król z klasy 3C gimnazjum.

Spotkanie z Ojcem Świętym to nie zwyczajne wydarzenie- to umocnienie w wierze, wspaniałe przeżycie, a także piękne wspomnienia na całe życie. Szansa na nie nie przydarza się codziennie, lecz przytrafiła się naszej koleżance Basi.

Grupa 14 osób, w tym troje dorosłych opiekunów, udała się w styczniu 2019 r. w 40. godzinną podróż na drugi koniec świata, do Panamy, na spotkanie z papieżem Franciszkiem.

Z opowiadań Basi wynika, że przez dwa tygodnie pobytu w Panamie, dwa razy zmienili miejsce zakwaterowania. Przez 10 dni przebywali w Colon, gdzie domki jednorodzinne były identyczne, a 4 pozostałe dni spędzili w mieście Panama City, w którym ogromne, wielopiętrowe wieżowce górowały nad ubogimi slamsami. Pogoda w Panamie w tym czasie była zupełnie różna od tej w Polsce – w niektórych dniach temperatura osiągała nawet 35?C!

Najczęstszym posiłkiem były patacones – smażone banany. Nie jadają tam zup i ziemniaków – zamiast nich podają ryż, często z mięsem.

Podczas kilku wycieczek zorganizowanych przez rodzinę goszczącą polską młodzież, Basia zobaczyła słynny Kanał Panamski, zwiedziła indiańską wyspę, obejrzała pałac prezydencki. Poznała wiele ciekawych i przyjaznych osób, szczególnie podczas przyjęcia tanecznego, kiedy kilkoro przedstawicieli danego kraju prezentowało swoje tańce narodowe  w strojach ludowych.

Jednak największą atrakcją dla Basi było spotkanie z papieżem, który odprawił mszę świętą po hiszpańsku. Każda grupa przez radio słuchała jej w swoim języku. Nasza koleżanka miała również okazję zobaczyć Ojca Świętego z bliska, gdy przejeżdżał obok w swoim samochodzie.

Niezwykłe wspomnienia ze ŚDM w Panamie z pewnością pozostaną w pamięci Basi na zawsze.

 

Opracowanie:

Aleksandra Powęska i Julia Janik z kl. 3C gim