Dnia 4 marca 2019r. do naszej szkoły zawitałaVirtual Quest – pierwsza w Europie mobilna galeria rzeczywistości wirtualnej. Uczniowie klas siódmych – b, c, d, e i kilka osób z klasy III f gimnazjum wzięli udział w niecodziennych lekcjach, na których mieli możliwość przenieść się w niedostępne miejsca na Ziemi i w Kosmosie przy użyciu technologii VR.

Łącznikiem między światem rzeczywistym a rzeczywistością wirtualną były zwykle okulary gogle i podłączone do nich urządzenie (np. smartfon). Lekcje zostały przeprowadzone przez pracowników VIRTAL QUEST LUBLIN.

Virtual Quest pokazała, w jaki ciekawy sposób można wykorzystać specjalne gogle do rzeczywistości wirtualnej i przy użyciu sprzętu Samsung Gear VR poczuć się tak, jakbyśmy uczestniczyli w akcji wyświetlanego obrazu – mając dookoła nas wirtualną rzeczywistość. Twórcy Virtual Quest za główny cel obrali edukację i rozrywkę, ale nie bezmyślną. Lekcje takie mają pokazywać świat niedostępny przeciętnemu człowiekowi i uwrażliwiać na jego piękno i znaczenie.

Młodzież miała do wyboru trzy filmy edukacyjne. SeaQuest zabrał nas na dno oceanu, co pozwoliło na bliskie spotkania z żyjącymi tam zwierzętami, należącymi do różnych grup systematycznych. Dino Questsprawił, że cofnęliśmy się do epoki dinozaurów i mogliśmy zobaczyć z bliska te olbrzymie gady, które należą dziś do wymarłych zwierząt. Space Questzabrał nas w przestrzeń kosmiczną, gdzie lewitując w Kosmosie między planetami Układu Słonecznego – mogliśmy oglądać je z bliska.

Każda taka Wirtualna Lekcja podzielona została na dwie części. W pierwszej każdy uczestnik oglądał interaktywny film, który przedstawiał bohaterów wybranego świata. W drugiej części widz miał do wykonania kilka zadań, w których rozwiązaniu miała mu pomóc zdobyta wcześniej wiedza. Tak przygotowana lekcja przyczyniła się do uatrakcyjnienia nauki, jak również pokazała możliwości nowej technologii VR.

Katarzyna Surtel