„Gdy dajesz biednemu troszkę, Bóg odda Ci dużo” - w myśl słów afrykańskiego przysłowia uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim po raz drugi wzięli udział w akcji charytatywnej organizowanej przez Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio w Poznaniu. Celem akcji była pomoc medyczna ubogim krajom.

Akcja trwała od 21 stycznia do 8 lutego i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a jej efekty przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Zebrano: bandaże (655), strzykawki jednorazowe (473), opaski elastyczne (15), plastry pojedyncze (51), plastry w pudełkach (116), igły jednorazowe (677), kompresy (2858), rękawiczki jednorazowe (400 par), maści Ichtiolowe (31), woda utleniona (23), proszek Dermatol (15), wenflony (17), termometry elektroniczne (2), podkłady (4), koce termiczne (3).

„Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć”- słowa Ojca Mariana Żelazki są zawsze aktualne. Jak widać z ilości zebranych materiałów, wrażliwość na niedostatek, cierpienie i biedę dzieci z krajów misyjnych jest nieobojętna naszej szkolnej społeczności. Uczniowie już po raz dugi wykazali swoją empatię, hojność i troskę. Cieszymy się, że dzięki podarowanym materiałom opatrunkowym, misjonarze będą mogli pomagać swoim podopiecznym. Ta akcja i jej rozmiary to jeszcze jeden z dowodów na międzyludzką solidarność. Na to, że ludzie chętnie śpieszą z pomocą wszędzie, gdzie innym dzieje się krzywda. Zebrane środki opatrunkowe trafią do najodleglejszych miejsc na świecie: do Czadu, Indii, Zambii, Togo, Kamerunu, Republiki Centralnej Afryki, a nawet na Papuę Nową Gwineę - do kraju, gdzie bandaże i plastry do dziś nie są produkowane.

Wyrażamy ogromną wdzięczność uczniom naszej szkoły oraz ich rodzicom za wielkie zaangażowanie w akcję, okazane serce i wrażliwość na cierpienie i potrzeby dzieci z krajów misyjnych.

 

Dziękujemy również dyrekcji naszej szkoły oraz nauczycielom za pomoc i wsparcie. Uczestnicząc w akcji czyniliśmy małe rzeczy, ale z wielką miłością do bliźniego.

Z wyrazami wdzięczności - koordynatorzy akcji: Jadwiga Tyra, Joanna Kowal, s. Maria Turos.