370-145

21 stycznia odbyła się w naszej szkole zabawa choinkowa Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Wawrzynek”. Po przywitaniu zaproszonych gości dzieci klasy III A i III B, przygotowane przez s. Łucję Turos, p. Katarzynę Lachawiec i p. Annę Żytko ponownie przedstawiły Jasełka Patriotyczne.

To przedstawienie religijno - patriotyczne miało szczególną wymowę, bowiem wpisało się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obejrzeli je 18 grudnia uczniowie szkoły podstawowej. 10 stycznia 2019 r. w Janowskim Ośrodku Kultury jasełka zostały zaprezentowane rodzicom, babciom i dziadkom oraz tym wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie do ich obejrzenia ze społeczności lokalnej. Co było w nich takiego szczególnego? Było to tradycyjne przedstawienie tajemnicy Wcielenia, przyjścia Boga na świat z bardzo żywą warstwą patriotyczną. 

Już w pierwszej scenie „Polska”, w której rolę wcieliła się Iga Gąbka, prosiła Boga o chrzest. Potem pasterze, którzy przybyli od samiuśkich Tatr, przynieśli „skromne polskie dary, naszych chat i pól ofiary”. Święty Józef (Patryk Pyć) zwrócił się do nich ze słowami: „Czcijcie Pana swego, wasze polskie łany, kochajcie wasz kraj ukochany. W dobrej czy złej doli, Bogu zawsze wierni i dla biednych ludzi bądźcie miłosierni”.

Potem jako trzej królowie złożyli Nowonarodzonemu pokłon: Mieszko, książę Polan, królowa Jadwiga i królewicz Kazimierz (ich role odegrali kolejno: Piotr Źródło, Maja Smalisz i Paweł Bielak). Następnie do stajenki przyszła „Polska”, która oddała Panu Jezusowi swą koronę, polscy żołnierze oraz współcześni Polacy: z Lubelszczyzny, ze Śląska górnicy, marynarze, krakowiacy… Nie zabrakło też naszego św. Rodaka Jana Pawła II w osobie Piotra Wojtana.

Przedstawiane treści niosły przesłanie miłości i pokoju nie tylko na czas świąteczny, ale codzienność wypełnioną postawą w umiłowaniu Boga, Ojczyzny i drugiego człowieka. Maryja, w którą wcieliła się Weronika Moskal, przekazała przesłanie: „Pamiętajcie o jednym, byście silni byli, swoimi czynami Bogu i bliźnim służyli. Każdy niech wypełnia swoje powołanie, by osiągnąć z Bogiem wieczne królowanie”.

Podczas jasełek na scenie można było usłyszeć znane wszystkim kolędy i pastorałki, lecz w nieco innej odsłonie. Motywy patriotyczne zostały wplecione w ich teksty, np. „Przybieżeli do Betlejem żołnierze”. Wykonywał je chórek „Promyki Maryi” wraz z solistkami: Marceliną Kolasa, Karoliną Kaproń, Katarzyną Małek, Oliwią Flis, Pauliną Cisowską, Kirą Kasprzycką i Agnieszką Nosal. 

Po przedstawieniu p. Agnieszka Trytek – Dyrektor PSPzOI skierowała do wszystkich zaangażowanych słowa podziękowania i refleksji, a p. dyr. Iwona Walas przekazała dzieciom słodki upominek.  Zarówno dla dzieci, jak i oglądających była to kolejna lekcja patriotyzmu i wiary. Niech ten duch trwa w nas na co dzień.

Dziękujemy dzieciom i ich rodzicom, dziękujemy p. Łukaszowi Drewniakowi - Dyrektorowi Janowskiego Ośrodka Kultury oraz Pracownikom.