„Gaude Mater Polonia! Raduj się Matko Polsko” – tymi podniosłymi słowami 5 listopada 2018 roku z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez miasto Janów Lubelski zaprezentowaliśmy na scenie Janowskiego Ośrodka Kultury widowisko słowno-muzyczne „Z miłości do Niepodległej”.

Chwilę przed przedstawieniem wszystkich zgromadzonych gości przywitał Burmistrz Krzysztof Kołtyś i Dyrektor Muzeum Barbara Nazarewicz. Wysłuchaliśmy piosenki „Od stu lat…” w wykonaniu Sylwestra Bernaciaka. „Tuż po piosence zapadła cisza, w tle sceny ujrzeliśmy barwy biało – czerwone i opowieść … naszą historię” - opowiada dr Dorota Kozdra redaktor Gazety Janowskiej.

Spektakl w reżyserii pana dyrektora Andrzeja Tomczyka współorganizowali: p. Anna Kwiecień, p. Małgorzata Lewczuk, p. Wioletta Małysz, p. Anna Targońska, p. Urszula Wiechnik. Scenografię do przedstawienia przygotował p. Krzysztof Biżek, kostiumy zaprojektowała i uszyła p. Halina Drelich oraz firma EKOMOD z Będzina. Zdjęcia z premiery widowiska wykonał p. Mariusz Widz.

W koncercie zaprezentowali się uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziału Gimnazjalnego, Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza, Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Janowie Lubelskim oraz Teatru Tradycja działającego przy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Janowie Lubelskim. Składamy serdeczne podziękowanie aktorom, recytatorom, tancerzom, wokalistom oraz ich Rodzicom za wyjątkowe wsparcie i pomoc przy realizacji widowiska.