Dzień 11 listopada obchodzony jest co roku bardzo uroczyście w całej Polsce. W tym dniu w 1918 r. Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Obecny rok jest dla nas szczególnie ważny, gdyż jest to już 100 rocznica, gdy staliśmy się wolnym narodem. W każdej szkole z okazji tego święta odbywają się apele, dzieci recytują wiersze patriotyczne, śpiewają piosenki i biorą udział w przedstawieniach, zaś w naszej szkole były tworzone kotyliony niepodległościowe.

W dniach od 10.09.2018 r. do 10.10.2018 r. uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim brali udział w konkursie na najpiękniejszy „Kotylion  Niepodległościowy”. Celem konkursu było uwrażliwienie uczniów na radosne przeżywanie i odpowiednie przygotowanie się do świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, kształtowanie postaw patriotycznych i miłości do Ojczyzny oraz zachęcenie uczniów do pracy twórczej.

Kotyliony, które przygotowali nasi uczniowie, przerosły najśmielsze oczekiwania. Ich ilość, kształt i materiały z jakich były wykonane, wzbudzały ogromny zachwyt i podziw.

Jury w składzie: przewodnicząca: p. Elżbieta Orzeł oraz członkowie: p. Joanna Kowal, p. Jadwiga Tyra, p. Katarzyna Orzeł, p. Patrycja Fac, p. Katarzyna Małek i p. Małgorzata Ciupak, oceniając prace wzięto pod uwagę kolorystykę zgodną z barwami narodowymi, estetykę wykonania oraz wkład pracy.

Oto uczniowie, którzy zostali nagrodzeni i wyróżnieni:

Klasy I

Kamil Kudrelik kl.6d

Radosław Baran kl.6c

Aleksandra Blacha kl.6c

Przed uroczystym poświęceniem Katyńskich Tablic Memorialnych uczniowie naszej szkoły ofiarowali kotyliony przedstawicielom Rady Miasta, Starostwa Powiatowego, Rady Powiatu oraz proboszczom parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jadwigi Królowej.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor naszej szkoły Agnieszce Trytek, firmie „Janex” oraz Księżom z parafii pw. św. Jadwigi Królowej za ufundowanie nagród, rodzicom uczniów, którzy wzięli udział w konkursie, za zachętę i pomoc swoim pociechom w tak trudnym zadaniu, jakim było wykonanie kotylionów. Wyrażamy wdzięczność wszystkim uczniom, którzy tak chętnie, z wielkim poświęceniem i odpowiedzialnością przystąpili do konkursu. Kotyliony uświetniły  uroczystości związane z obchodami odzyskania przez Polskę niepodległości i pogłębiły w nas niezwykłą więź z naszą ukochaną Ojczyzną.

Joanna Kowal