W dniach 23-26 maja 2018 roku uczniowie klas siódmych szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści gościli na zaproszenie nauczycielki języka angielskiego, pani Ewy Kulpy, niezwykłych gości- Aldo Herriandez Jacobo z Meksyku i Tamarę Kalichava z Gruzji.

Była to właściwie rewizyta wolontariuszy, bowiem grupa czterdziestu uczniów szkoły w listopadzie ubiegłego roku brała udział w warsztatach językowych w Kotlinie Kłodzkiej, które były prowadzone przez młodych ludzi z całego świata, pracujących jako wolontariusze. Wizyta została zorganizowana w ramach współpracy naszej szkoły z Europejskim Forum Młodzieżowym, od lat zajmującym się wymianą wolontariuszy z całego świata, organizowaniem obozów szkoleniowych Euroweek "Szkoła liderów".

 

Na przyjazd gości uczniowie czekali z niecierpliwością, tym bardziej, że do końca nie zdradzono, którzy z poznanych na obozie wolontariuszy ich odwiedzą. Kiedy wreszcie ustalono  datę ich przyjazdu do Janowa, rozpoczęto przygotowania do wizyty, tak aby mogli oni spędzić w naszej szkole miły czas i aby jak najlepiej zaprezentować im nasze miasto. Przez tych kilka dni na korytarzach naszej szkoły powiewały flagi Gruzji i Meksyku, natomiast ściany zdobiły prezentacje ukazujące symbole tych krajów.

 

Podczas kolejnych dni goście organizowali dla uczniów ciekawe warsztaty językowe projekty w języku angielskim, prezentując swoje kraje z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Opowiadali o ciekawostkach historycznych, geograficznych, kulturowych, edukacji, czy tradycyjnych specjałach kulinarnych. Po zajęciach nasi uczniowie wraz z wolontariuszami spacerowali uliczkami Janowa i obejrzeli główne atrakcje miasta i okolic.     Dla uczniów wizyta wolontariuszy była niesamowitą przygodą, okazją do zawarcia nowych znajomości i przede wszystkim możliwością treningu języka angielskiego w praktyce. Zajęcia z wolontariuszami stanowiły wspaniałą odmianę od zwykłego dnia szkolnego, zapewniły ogromną dawkę żywego języka angielskiego, którego znajomością uczniowie mogli się chwalić i cieszyć. Były to lekcje tolerancji i poszanowania odmienności ludzi innych narodowości, budziły ciekawość i chęć poznawania świata, innych kultur. Wolontariusze bardzo chętnie integrowali się z młodzieżą, która z kolei pokonywała swoje ograniczenia, bariery językowe, nieśmiałość, by osobiście móc z nimi porozmawiać.

 

Za przygotowanie Euroweek School Visit była odpowiedzialna nauczycielka języka angielskiego - pomysłodawczyni spotkania pani Ewa Kulpa, która w ubiegłym roku nawiązała współpracę z EFM i której rodzina gościła Tamarę i Aldo w swoim domu.