27 kwietnia 2018r. uczniowie klasy IV e wzięli udział w warsztatach pt. „Tacy sami – inni?’’ prowadzonych przez panią Magdę Niekrę. Program warsztatów objął różnorodne zagadnienia związane z pojęciem autyzmu. Na początek uczniowie obejrzeli krótkie filmy po których wskazali wiele cech wspólnych dla osób z autyzmem i osób bez zaburzeń, a także – zasygnalizowali różnice pomiędzy nimi.

Pomimo, że autyści mają problemy z mową czy mają bardziej wyczulone zmysły to to, co nas łączy to: uczucia i potrzeby, chodzimy do szkoły, wyobraźnia, talenty, poznajemy świat przez zmysły i lubimy, kiedy ktoś nas docenia. W trakcie części teoretycznej uczniowie dodatkowo wykazali się wiedzą na temat zmysłów tj. zmysłu słuchu, węchu, wzroku i dotyku.

 

Drugą część warsztatów stanowiły ćwiczenia, których celem była próba doświadczenia tego, jak czuje się człowiek, kiedy jego zmysły nie działają właściwie. Ograniczenia w zakresie precyzyjnego poznawania przedmiotów za pomocą zmysłu dotyku, spowodowane założeniem grubych rękawic, czy patrzenie w lusterko i przechodzenie przez labirynt, to wybrane ćwiczenia, z którymi uczniowie mieli okazję się zmierzyć.

 

Trudności spowodowane zaburzeniami ze spektrum autyzmu zmieniają odbiór świata. Bezsprzecznie trzeba o tym wiedzieć. Pomimo różnic należy jednak dopatrywać się również tego, co jest wspólne dla osób niepełnosprawnych i w pełni sił. Dlatego też akceptacja, tolerancja, pomoc i zrozumienie są niezwykle ważne w zachowaniu właściwych relacji między ludźmi.

 

Serdecznie dziękujemy pani Magdzie za możliwość uczestniczenia w warsztatach. W ramach podziękowania uczniowie podarowali własnoręcznie przygotowane pomoce dydaktyczne.

 

Iwona Krzos