„Nie szukajcie wielkich rzeczy, tylko czyńcie małe rzeczy z wielką miłością” - w myśl słów Matki Teresy z Kalkuty uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim wzięli udział w akcji charytatywnej organizowanej przez Fundację Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio w Poznaniu. Celem akcji była pomoc medyczna ubogim krajom. Akcja trwała od 1 do 28 marca i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, a jej efekty przerosły najśmielsze oczekiwania.

 

            Zebrano: bandaże (576 sztuk), strzykawki (602), gazy (446), plastry (740), igły jednorazowe (171), kompresy (40), rękawiczki jednorazowe (100) i inne. Akcja była odpowiedzią na prośby misjonarzy o pomoc medyczną dla prowadzonych przez nich ośrodków zdrowia. Jak można wyczytać na stronie internetowej fundacji, „w surowych warunkach życia pozbawionego wszelkich wygód nietrudno o rany zadane narzędziami przy pracy w domu i obejściu. Pracujące od najmłodszych lat dzieci często ulegają urazom, często też zdarza się, że parzą się gotowanymi na wolnym powietrzu potrawami lub od ogniska. W tropiku wielką plagą są ugryzienia pcheł piaskowych, którym najczęściej ulegają biegające boso dzieci. W misyjnych przychodniach brakuje dosłownie wszystkiego. Każdy bandaż czy plaster są na wagę złota”. Bywa też tak, że opatrunki są tam prane i używane wielokrotnie. Zebrane środki opatrunkowe trafią do najodleglejszych miejsc na świecie: do Czadu, Indii, Zambii, Togo, Kamerunu, Republiki Centralnej Afryki, a nawet na Papuę Nową Gwineę - do kraju, gdzie bandaże i plastry do dziś nie są produkowane.

            Wyrażamy ogromną wdzięczność uczniom naszej szkoły oraz ich rodzicom za wielkie zaangażowanie w akcję, okazane serce i wrażliwość na cierpienie i potrzeby dzieci z krajów misyjnych. Szczególnie dziękujemy uczniom z klasy VI e wraz z wychowawczynią, panią Katarzyną Małek i klasie V c z wychowawczynią, panią Moniką Leśniak-Skakuj, które to klasy w całości włączyły się w tę akcję.

Dziękujemy również dyrekcji naszej szkoły oraz nauczycielom za pomoc i wsparcie. Uczestnicząc w akcji czyniliśmy małe rzeczy, ale z wielką miłością do bliźniego.

Z wyrazami wdzięczności - koordynatorzy akcji: Jadwiga Tyra, Joanna Kowal, s. Maria Turos, Małgorzata Ciupak.