Miesiące listopad i grudzień obfitowały w wycieczki klasowe do Fabryki Bombek Choinkowych w Nowej Dębie. Uczniowie wszystkich klas pierwszych i czterech klas trzecich e, f, g, h mieli okazję poczuć się jak w krainie baśni dzięki wystrojowi wnętrza hali fabryki.

Zapoznali się z pracą wytwórców bombek, z majstersztykiem rękodzieła, które godnie reprezentuje nasz kraj na całym  świecie. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać różne style wystroju choinek, tj. styl amerykański, styl wiktoriański, francuski, norweski i staropolski.

Obecnie istnieje wiele zakładów  produkujących bombki, jednak tylko w Polsce znajduje się jedyne na świecie Muzeum Bombki Choinkowej. Zostało ono założone w Nowej Dębie w 2012 roku, przez właściciela manufaktury - p. Janusza Bilińskiego, który od lat zajmuje się produkcją ręcznie malowanych ozdób choinkowych. W jednym budynku mieści się fabryka, muzeum i sklep, w którym można nabyć wyjątkowe ozdoby  choinkowe.

Pod opieką pani przewodnik uczniowie podziwiali zgromadzone w gablotach przepiękne wzory bombek. Interesującym punktem zwiedzania było obserwowanie procesu powstawania bombki choinkowej.  Najważniejszym etapem  produkcji jest dmuchanie ozdób. Aby zostać dmuchaczem, wcześniej należy poznać tajniki rzemiosła, na co potrzeba pięciu lat praktyki. Początkowo artysta - dmuchacz rozgrzewa szkło i dmucha kule różnej wielkości z takim wyczuciem, jakby obchodził się z bańką mydlaną, a następnie nad palnikiem z ogniem nadaje im odpowiedni kształt. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Potem  trafiają do farbiarni, gdzie nadaje się im różne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem końcówki. W kolejnym etapie bombki dostają się do pomieszczenia, w którym pracownice zajmują się ręcznym malowaniem, zdobieniem. Tutaj wszyscy wycieczkowicze byli pod dużym wrażeniem, ponieważ mieli okazję zobaczyć jak powstają  prawdziwe arcydzieła.

Ciekawym doświadczeniem dzieci była możliwość samodzielnego, kreatywnego projektowania i dekorowania bombek. Wizyta w fabryce zakończyła się w zakładowym sklepie. Można było oglądać i kupować bombki dla siebie i najbliższych. Każde dziecko na pamiątkę otrzymało samodzielnie wykonaną bombkę oraz bombkę ze swoim imieniem. Dzień ten był dla wszystkich miłym i interesującym przeżyciem.

 

Tekst: Iwona Paleń, Marzena Stolarz.