Dnia 15 listopada 2017 r. uczniowie klasy VII ,,d" oraz klasy III ,,a" gimnazjalnej wzięli udział w akcji zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną oraz Młodzieżowe Centrum Kariery OHP w Janowie Lubelskim pt. ,,Zawrotna kariera ziemniaka w kuchni i literaturze".

Głównym bohaterem spotkania było oczywiście warzywo, które od lat gości na stołach w naszych domach. Pospolity, lubiany niemalże przez wszystkich w różnych postaciach - ziemniak, który podczas spotkania przedstawiony został w wielu odsłonach. Początek akcji rozpoczęto wykładem na temat historii ziemniaka, czyli jak on właściwie trafił do naszego kraju. Poza tym przedstawiono popularne, a zarazem różnorodne odmiany tego warzywa w podziale na kategorie: A (typ sałatkowy), B (typ ogólnoużytkowy) oraz C (typ mączysty, o wyższej zawartości skrobi), a także ciekawostki dotyczące zawartości witamin i minerałów, jakie one posiadają oraz wszelkie możliwe sposoby na ich przyrządzenie. W dalszej części spotkania nasi uczniowie mogli wykazać się wiedzą, rozwiązując przeróżne zadania oraz krzyżówki powiązane z motywem przewodnim dnia w postaci ziemniaka. Oprócz tego grupa dziewcząt w składzie: Martyna Bartoszek, Karolina Frania, Kinga Jednac, Julia Ożóg,  wykazała się własną inwencją, tworząc wiersz do ziemniaka. Druga część spotkania poświęcona była zajęciom praktycznym, tzn. zajęciom kulinarnym. Uczniowie pod kierunkiem p. Zofii Bartoszek - kierownik świetlicy i stołówki szkolnej przy Publicznej Szkole Podstawowej w Janowie Lubelskim, uczestniczyli w konkurencji na najlepsze placki ziemniaczane, stając do pojedynku z uczniami kl. II ,,b" z Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza oraz zaproszoną grupą emerytów z janowskiego oddziału Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów pod kierownictwem p. Zofii Widz-Baryły. Drużyna chłopców w składzie: Maciej Gałus, Kacper Jakubiec, Patryk Jarzynka, Krystian Nalepa, Wojciech Świeca zajęła I miejsce za najlepsze wykonanie tradycyjnych placków ziemniaczanych oraz placków z marchewką. Zgromadzona publiczność ze smakiem degustowała przygotowane przez wszystkie drużyny placki oraz smażone frytki. Było bardzo ciekawie oraz pysznie :)