Już po raz trzeci uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Janowie Lubelskim włączyli się w pomoc najuboższym mieszkańcom Afryki w ramach akcji charytatywnej "Opatrunek na ratunek".

Gromadzone były materiały opatrunkowe,  które zostały  przekazane Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio w Poznaniu. Zebrane środki opatrunkowe posłużą misyjnym przychodniom i szpitalom.  Akcja trwała od 4 do 25 października i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów z kl. 0-8.  

Zebrano: bandaże (993 sztuk), strzykawki (732), plastry (266), igły jednorazowe (807), kompresy (4056), rękawiczki jednorazowe (550), maści ichtiolowe (22), opaski elastyczne (48), dermatol (17), termometry (4), wenflony (21) i inne.  

W misyjnych przychodniach brakuje niemalże wszystkiego, dlatego każdy bandaż, kompres czy plaster są na wagę złota.

Po pomoc do misjonarzy zgłaszają się Ci, których nie stać na leczenie w państwowych szpitalach ani na wizytę u miejscowego szamana. W tropikalnym klimacie rany goją się gorzej, a wiele  chorób dotyczy skóry np. świerzb,  grzybice, rany po ukąszeniach. W tropiku wielką plagą są również ugryzienia pcheł piaskowych, którym najczęściej ulegają biegające boso dzieci.

Każda edycja tej akcji  kończyła się w naszej szkole dużym sukcesem, bo pomaganie potrzebującym jest tym, co robimy najlepiej. Do Fundacji trafi  9 kartonów środków opatrunkowych zebranych wśród  uczniów naszej placówki.

"Nie jest trudno być dobrym, wystarczy tylko chcieć" - to stwierdzenie jednego z polskich misjonarzy. Dobroć dawana innym  zawsze do nas powraca. Dla uczestników tej akcji największą nagrodą jest świadomość, że gdzieś w najdalszym krańcu świata żyje osoba, której mogliśmy pomóc.

Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy  za wrażliwość, otwierającą serce dla tych, którzy potrzebują pomocy;

za bezinteresowną chęć do czynienia dobra;

za pomoc i życzliwość;

DZIĘKUJEMY!!!

Dziękujemy również dyrekcji naszej szkoły, wychowawcom oraz nauczycielom religii za zaangażowanie i wsparcie.

Jeszcze raz okazało się, że razem możemy więcej!

 

Z wyrazami wdzięczności- koordynatorzy akcji: Jadwiga Tyra, Joanna Kowal, s. Maria Turos