Dnia 13 listopada 2019 r. uczniowie klasy II „d” pod opieką p. Marii Chmiel i p. Angeliki Peret zwiedzili Muzeum Fotografii pana Florczaka i uczestniczyli w warsztatach fotograficznych. Pan Florczak przybliżył nam historię fotografii, która w tym roku ma już 180 lat.

Z dużym zainteresowaniem obejrzeliśmy setki aparatów fotograficznych, stare zdjęcia oraz albumy. Pierwszy aparat to kamera Obskura, czyli pudełko z dziurką, gdzie na ściance pojawia się odwrócony obraz. Mogliśmy to zobaczyć patrząc z okna muzeum na ulicę przez otwór pudełka po butach. Nasze odwrócone portrety zobaczyliśmy również w starodawnym aparacie.

Z uwagą i skupieniem słuchaliśmy pana Florczaka, który opowiadał nam o rozwoju fotografii i pokazał różne aparaty fotograficzne – szpiegowskie, stereoskopowe, duże drewniane i nowoczesne. Mogliśmy popatrzeć w obiektyw aparatu Fotosnajper. Przez okulary 3D oglądaliśmy zdjęcia stereoskopowe. Byliśmy w ciemni fotograficznej (w ciemnicy) i w nowoczesnym laboratorium fotograficznym. Zobaczyliśmy jak kiedyś wywoływano zdjęcia oraz jak to się odbywa obecnie.

Zwiedziliśmy też Galerię Muzealną z wystawą zdjęć młodzieży ze Słowacji, gdzie prezentowane są również różne ciekawe wystawy fotograficzne. Uczniowie wzięli udział w konkursie fotograficznym i plastycznym. W nagrodę otrzymali drobne upominki i pamiątkowe zdjęcie z wycieczki. Wpisaliśmy się wszyscy do pamiątkowej kroniki Muzeum Fotografii, a swoje wyjście udokumentowaliśmy w prowadzonej kronice klasowej. To była pełna wrażeń i nowych doświadczeń wycieczka.

Serdecznie dziękujemy pani Iwonie i panu Antoniemu Florczakom za zaproszenie nas na bardzo ciekawe warsztaty fotograficzne.

Uczniowie klasy II „d” wraz z wychowawcą.